Letni rozkład jazdy w naszej stajni

Rano

tereny dla osób jeżdżących (stęp, kłus, galop lub bez galopu dla osób mniej zaawansowanych, ale radzących sobie dobrze w kłusie). Rano czyli między godziną 6. a 9. -ze względu na upał i dokuczliwe owady. Wszyscy są wtedy szczęśliwi i konie i jeźdźcy.

Do południa i wczesnym popołudniem

raczej nie jeździmy, chyba że jest to wypad w dłuższy teren, tzw. rajd (3-5 lub więcej godzin). Zwykle jednak konie mają wtedy czas wolny na pastwisku, w cieniu drzew,- i niech mają.

 

Popołudniu i wieczorem

Od 17. do 20. odbywają się jazdy na ujeżdżalni i spacery w teren dla osób początkujących.


 

I jeszcze kilka zasad

Na jazdy należy się umówić telefonicznie.
Przychodzimy zawsze wcześniej (ok. 30 min) aby przygotować konia do jazdy (wyczyścić i osiodłać). Daje to szansę na poznanie swojego wierzchowca i zaprzyjaźnienie się z nim, co na pewno korzystnie wpłynie na współpracę podczas jazdy. Czasem zdarza się, że koń pracuje dwie jazdy pod rząd (w wypadku jazd popołudniowych) wtedy niestety nie będzie takiej możliwości. W takim przypadku należy przyjść na ustaloną godzinę o czym na pewno poinformujemy.

Po jeździe, jeśli koń zakończył już pracę, odprowadzamy go do stajni, zdejmujemy siodło i ogłowie i rozcieramy konia słomą lub szczotką jeśli jest spocony. Będzie to dla niego najmilsze podziękowanie za pracę.

Osobom początkującym i takim, które po raz pierwszy odwiedzają naszą stajnię we wszystkim pomagamy, wiec każdy sobie poradzi!

 

Jeśli nigdy dotąd nie miałeś kontaktu z końmi, to stajnia "Trohaniec" jest idealnym miejscem aby poznać te wspaniałe zwierzęta i spróbować swoich sił na końskim grzbiecie. Nasi instruktorzy i pomocnicy cierpliwie i szczegółowo wprowadzą Cię w świat koni, odpowiedzą na pytania i krok po kroku przygotują Cię do jazdy. Nauczymy jak czyścić i siodłać konia, jak się z nim obchodzić w stajni i poza nią, a także jak z jego postawy i zachowań wywnioskować, jaki ma do Ciebie stosunek i co właściwie ten koń sobie myśli. Nasze konie od lat pracują z początkującymi, są więc cierpliwe i spokojne. Zawsze jednak należy pamiętać, że Koń to duże i jednocześnie bardzo wrażliwe zwierzę, dlatego przede wszystkim dbamy o bezpieczeństwo!


 

Jak się ubrać

Najlepsze będą elastyczne spodnie lub jeansy, koniecznie z długimi nogawkami. Chronią one przed otarciami od siodła i zadrapaniami gałęzi oraz od ugryzienia rozmaitych owadów, które uwielbiają siadać w okolicach końskiego brzucha.

Buty pełne, czyli nie klapki i sandały, najlepiej sztyblety ale mogą byc też adidasy, buty trekingowe, ewentualnie trampki (choć wygodniejsze będą buty na sztywnej podeszwie). Najlepiej sięgające powyżej kostki.

 

Na plecy do wyboru do koloru, ale tak na prawdę nie polecamy szeleszczących tkanin i nader jaskrawych kolorów. Pamiętajmy o komarach, które tylko czekają na nasze odkryte plecy i ramiona - lepiej założyć coś, co choć trochę nas ochroni, gdy ręce będziemy mieć zajęte trzymaniem wodzy.

Oczywiście niezbędny jest kask! Wypożyczamy go wszystkim jeźdźcom na miejscu. Jeśli ktoś ma własny  to oczywiście może go zabrać.


 

Co jeszcze warto wiedzieć

Jadąc na koniu nie robimy zdjęć, można zabrać rodzinę i przyjaciół, którzy będą pełnili role fotografów lub obserwatorów. Zapewniamy im wygodne miejsce do siedzenia na ujeżdżalni. Na spacer w terenie również mogą się wybrać jeśli tylko mają ochotę. Można również poprosić kogoś z naszej stajni aby zrobił zdjęcia.

 

Jeśli chcesz nagrodzić swojego dzielnego rumaka, po jeździe podaruj mu marchewkę, jabłko albo suchy chleb. Na pewno się ucieszy bardziej niż z cukru, który tak naprawdę koniom nie służy, a wręcz szkodzi m.in. na ich piękny koński uśmiech.

 

Przyjdź do nas i przekonaj się jaką przyjemnością jest obcowanie z końmi.